Połonina Piszkonia

Posted by

Połonina Piszkonia /Пишконя/ jest zaraz po Świdowcu, jedną z najładniejszych połonin na Ukrainie. Jej najwyższym szczytem jest Negrowiec, wypiętrzający się na wysokość 1709 m n.p.m., na szczycie, którego znajduje się żelazny krzyż. Całość masywu położona jest w granicach Narodowego Parku Przyrodniczego „Synewir”. Połonina Piszkonia razem ze szczytem Strimba są najdalej wysuniętą, w kierunku południowo – zachodnim, częścią Gorganów.

Pomimo, iż tereny połoniny zaliczane są do pasma Gorganów jednakże jej szczyty nie są pokryte przez charakterystyczne dla tych gór, rumowiska kamieni. Na wschodnich stokach można natomiast napotkać nieduże skupiska kosodrzewiny, typowej dla tego regionu. W obrębie masywu połoniny, oprócz Negrowca, wyróżniają się jeszcze dwa wysokie wzniesienia: Jasnowiec 1600 m n.p.m. oraz Darawijka 1506 m n.p.m., w pobliżu której znajduje się startowisko paralotniowe.

Grzbietem połoniny biegnie wyznakowany w 2008 roku czerwony szlak turystyczny. Rozpoczyna się on we wsi Koloczwa, osiąga szczyt Negrowiec, dalej zaś biegnie połoniną i schodzi do szosy Sinewirskaja Polana – Sinewir. Z Negrowca można również podążyć szlakiem niebieskim, który w szczytowych partiach biegnie razem z czerwonym, lecz przy Rineckim potoku odbija w prawo do Muzeum Spławu w Ozirance. Z muzeum poprowadzona jest dodatkowo ścieżka dydaktyczna z oznakowywanymi tablicami, biegnąca w stronę osuwiskowych jeziorek, zwanych „Ozirce”. Prawdopodobnie w najbliższym czasie powstanie jeszcze kilka znakowanych tras turystycznych w tej okolicy, które znacznie ułatwią poznawanie tego regionu.

Opracowano na podstawie materiałów udostępnionych przez Dariusza Dylonga.
Foto: I. Jóźwik

GPS: 48.497911, 23.699960

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *